Informace o nás

Město Rájec-Jestřebí se nachází na jižní Moravě v romantickém rozšířeném údolí po obou březích středního toku řeky Svitavy v nadmořské výšce 300 m. n. m. Je vzdáleno 5 km od okresního města Blanska a 30 km severně od Brna. Pro svoji polohu je také někdy nazýváno jako "Severní brána Moravského krasu".
Pojmenování města vzniklo díky sloučení obou místních obcí, a to Rájec a Jestřebí v roce 1960. V současnosti má město více než 3 600 obyvatel. Obě části jsou od sebe odděleny tokem řeky Svitavy, do níž se od západu přilévá říčka Býkovka. Město protíná dvoukolejná železniční trať Brno - Česká Třebová - Praha zbudovaná již ve čtyřicátých letech 19. století.
První zmínka o Rájci je ve Zdíkově listině ze třicátých let 12. století. O Jestřebí, jako samostatné osadě je pak první zmínka z roku 1371, kdy administrativně spadalo pod blízký Bořitov.

 

Dominantou města je klasicistní zámek rodu Salmů s přilehlým zámeckým parkem. K historii města ale také nemyslitelně patří průmyslové závody, pivovar, šamotka, cukrovar, lihovar, pila, elektrárna. Město je také nazváno městem jiřin a kamélií, proto opomenout nesmíme anihistoricky významné zahradnictví.

Okolí města skýtá místním obyvatelům i turistům několik možností kulturních, sportovních i odpočinkových aktivit. Turisté mohou využít také značených cyklostezek, spojujících Moravský kras známý propastí Macocha a Vysočinu. Kulturní život ve městě má také co nabídnout. Až do dnešní doby si předávají štafetu generace herců rájeckého amatérského divadla a místní muzikanti. Na programově lákavé tradiční akce se do města sjíždějí turisté z celého kraje. Červen je v Rájci zapsán jako měsíc krásné hudby v rámci Mezinárodního hudebního festivalu 13 měst Concentus Moraviae.

 

Historie klubu

 

 Výbor FK

Předseda:  
Müller Jiří
Členové:  
Málek Jaroslav
Šváb František
Zouhar Antonín
Liška Radan
Loukota Stanislav  
Málek Jaroslav
 
   
 
   
   

 

Základní info

   
Založení: 1921
   
Barvy: zelená, bílá
   
Názvy:  
1921 SK Rájec nad Svit.
1948 Sokol Rájec nad Svit.
1950 Tatran Rájec nad Svit.
1960 MKZ Rájec-Jestřebí
1975 MŠLZ Rájec-Jestřebí
1980 MKZ Rájec-Jestřebí

 

Důležité mezníky

   
1921 založení klubu
2006 postup do divize
2009 sestup do kraj. přeboru
2012 sestup do 1. A třídy